Chyba każdy z nas słyszał pojęcie głodówki. Co więcej, całkiem możliwe, że znamy kogoś kto wypróbował tę metodę odchudzania. A jeśli nawet osobiście nie znamy nikogo takiego, w Internecie bez problemu znajdziemy relacje takich osób. Poza tym, w sieci pojawia się wiele artykułów oraz opinii specjalistów na ten temat. Co ciekawe, są one dość sprzeczne, gdyż jedni zachwalają tę metodę, drudzy zaś zdecydowanie ją odradzają. Jaka jest więc prawda? Czy głodówka jest dobrym sposobem na odchudzanie? A może raczej powinniśmy jej unikać?

Cel głodówki

Trzeba otwarcie powiedzieć, że jeśli głównym celem głodówki ma być odchudzanie, to nie jest to dobry pomysł. Głodówka sama w sobie nie służy bowiem zrzuceniu kilogramów, jest to raczej jej efekt uboczny. Tego rodzaju dieta, a raczej powstrzymywanie się od jedzenia jest nazywane głodówką leczniczą. Jak sama nazwa wskazuje, jej celem nie jest umożliwienie zgubienia zbędnych kilogramów, a raczej pomoc naszemu organizmowi. Na czym polegają procesy zachodzące podczas głodówki i dlaczego mówi się, że może ona mieć działanie lecznicze? Wszystko to oparte jest na procesie autofagii, a więc odżywiania wewnętrznego. Jest to proces udokumentowany naukowo, możemy więc mieć pewność, że faktycznie ma on miejsce. W dużym uproszczeniu polega on na tym, że jeśli nie dostarczamy organizmowi pokarmu z zewnątrz, zacznie on żywić się tym, co ma wewnątrz, zaczynając od uszkodzonych elementów.

Skuteczne odchudzanie

Jak się przekonaliśmy, głodówka nie będzie więc dobrym sposobem na odchudzanie, chociaż może nam w nim pomóc. Trzeba jednak podejść do niej z głową, gdyż przy niewłaściwym wyjściu z głodówki możemy uzyskać efekt jo-jo, a nawet przybrać na wadze w stosunku do wartości sprzed głodówki. W procesie odchudzania lepiej będzie zastosować inne możliwości. Najbardziej skuteczną będzie plan żywieniowy ułożony przez dietetyka na podstawie przeprowadzonego z nami wywiadu. Dzięki temu dieta będzie idealnie dobrana do naszych potrzeb i pozwoli nam osiągnąć zamierzone rezultaty.