Dieta bez cukrów prostych staje się coraz popularniejsza, ponieważ ludzie pragną zadbać w końcu o swoje zdrowie, a jak wiadomo cukier należy do najbardziej niezdrowych składników. Nie tak łatwo jednak uniknąć go w menu.

Cukier jest wszędzie

Cukier jest dziś niemal wszędzie, nie tylko w słodyczach, czekoladach i batonikach, nawet w takich produktach, które o to nigdy nie podejrzewaliśmy. Jak się okazuje, biały cukier jest dodawany nagminnie do napojów (takich jak soki owocowe), gotowych dań do podgrzania, jogurtów czy ostrych sosów. Takie produkty należy w swojej codziennej diecie ograniczyć, a najlepiej całkowicie z nich zrezygnować. Zbyt duża ilość cukru na co dzień powoduje wiele nieprzyjemności, takich jak senność w ciągu dnia, ponadto może to prowadzić do chorób, takich jak insulinooporoność, a następnie cukrzyca. Dostarczanie organizmowi zbyt dużej ilości cukru nierzadko sprawia problemy z gospodarką hormonalną.

Produkty bez cukru – czyli jakie?

Produkty bez cukru to wszystkie te artykuły spożywcze, do których nie dodano białego bądź brązowego cukru (w ogóle nie dodano do nich żadnej substancji tego typu bądź dodano zdrowy słodzik) – właśnie z tego powodu te produkty są bardziej zdrowe i mogą być spożywane zarówno przez osoby całkowicie zdrowe, jak i te, które muszą dbać o poziom cukru w swojej krwi. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza dla takich osób jak diabetycy, ale i osób stosujących diety. Stosując specjalną żywność bez cukru można mieć pewność, że wybiera się nie tylko zdrowe, ale i smaczne artykuły spożywcze. Dostępne w sklepach ze zdrową żywnością produkty bez cukru to niezbędne artykuły, które powinny znaleźć się w jadłospisie każdego osoby, która na co dzień stosuje takie rozwiązanie jak dieta bez cukru. Co ważne, w przypadku osób zdrowych tego typu produkty mogą stanowić dobry dodatek i mogą być stosowane od czasu do czasu, co pozwoli nie przesadzić z cukrami prostymi. Dieta bez cukrów prostych może być uzupełniona o napoje bez cukru, słodycze, przekąski, dżemy i konfitury bez cukru, makarony bez cukru, budynie i kisiele bez cukru itd.

Słodycze i przekąski bez cukru

Większość ludzi uwielbia słodycze i różnego rodzaju przekąski. Niestety batony, czekolady, ciasteczka, chrupki i inne produkty tego rodzaju są bardzo niezdrowe i mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie, co ważne nie tylko człowieka, przykładowo czekolada jest trucizną dla psów. Zamiast tego lepiej sięgać po pyszne suszone owoce, na przykład śliwkę, banan, ananas czy mango, które to pochodzą z upraw ekologicznych, więc nie tylko nie zawierają cukru, ale dodatkowo stanowią źródło wielu cennych wartości odżywczych. Warto zauważyć, że suszone owoce wysokiej jakości są oznaczone na opakowaniu odpowiednimi certyfikatami, ponadto są odpowiednią przekąską również dla osób będących na diecie wegańskiej.

Napoje bez cukru

Osoba, która planuje bądź już stosuje takie rozwiązanie, jakim jest dieta bez cukrów prostych powinna pamiętać również o tym, że w większości butelek z napojami znajdują się ogromne ilości cukru. Nie tylko napoje typu cola posiadają je w swoim składzie, ale nawet i soki owocowe, które przecież posiadają własny, o wiele zdrowszy cukier pochodzący z owoców zastosowanych do produkcji napoju. Soki bez dodatku cukru pochodzą z kontrolowanych upraw. Dobre sklepy ze zdrową żywnością oferują smaczne dżemy, konfitury i wiele, wiele innych produktów bez białego cukru. Dieta bez cukru początkowo może wydawać się trudna, wystarczy jednak zastąpić swoje ulubione artykuły z cukrem, by szybko przestawić się na zdrowe żywienie.