Wielu z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jedną z nich jest witamina D, z której w naturalny sposób w naszym klimacie możemy korzystać jedynie dość późną wiosną oraz latem. Pozostała część roku to czas, kiedy niektórzy decydują się na jej przyjmowanie w formie suplementu. Kiedy jednak rozpoczęła się już wiosna, a na dworze pojawia się coraz więcej słońca, warto korzystać właśnie z tego naturalnego źródła witaminy D. Jak to robić w jak najlepszy sposób?

Naturalna witamina D

Na początku warto wspomnieć o tym, że naturalna witamina D praktycznie nie występuje w produktach żywnościowych. Możemy z niej korzystać wystawiając się na działanie promieni słonecznych. To właśnie ze słońca czerpiemy największe ilości tej witaminy i dlatego jest ona dla nas dostępna głównie wiosną i latem. Szczególnie wtedy kiedy odsłonięta jest większa część naszego ciała, przyjmujemy jej największe ilości. Trzeba jednak kierować się przy tym rozsądkiem, gdyż zbyt duża dawka promieniowania słonecznego może być dla nas szkodliwa. Tak naprawdę możemy korzystać z promieni słonecznych w drodze do pracy, na wycieczkach, czy wypadach za miasto, a nie tylko na plaży. Warto więc wykorzystywać wszelkie sposobności do uzupełnienia witaminy D w organizmie.

Dlaczego witamina D jest potrzebna

Witamina D niesie ze sobą szereg korzyści zdrowotnych dla naszego organizmu. Przyczynia się do jego odporności, co jest jednym z ważnych czynników. Ponadto, witamina D bierze udział w wielu innych procesach, które przyczyniają się do naszego zdrowia. Między innymi ma duży wpływ na utrzymanie w organizmie odpowiedniego poziomu pierwiastków takich jak wapń oraz fosfor. Sprzyja ona prawidłowemu rozwojowi układu kostnego, a także może zapobiegać problemom takim jak apatia, zmęczenie, czy różnego rodzaju infekcje. Co ciekawe, przyjmowanie odpowiednich dawek witaminy D może chronić organizm i zmniejszać ryzyko wystąpienia nowotworów, a także innych chorób, w tym autoimmunologicznych. Korzyści ze stosowania witaminy D są więc nieocenione i warto z niej korzystać szczególnie teraz, kiedy dni są coraz dłuższe i coraz bardziej słoneczne.