Kolczyk w nosie jest jednym z popularniejszych sposobów przyozdabiania twarzy – potrafi podkreślić urodę i jednocześnie wyrazić charakter osoby, która go nosi. Co oznacza przekłucie w płatku nosa i jaki rozmiar powinna mieć ozdoba, aby była wygodna i nie wyglądała karykaturalnie?

Ponadczasowy trend ze wschodu – kolczyki w nosie

Z opalami, kamieniami szlachetnymi lub perłami – kolczyki w nosie to niepowtarzalny trend, który od lat króluje zarówno wśród miłośników piercingu, jak i amatorów ciekawej biżuterii. Podkreślają urodę, ale też są sposobem na wyrażenie swojej osobowości, gustu czy przynależności do danej subkultury.

Co oznacza kolczyk w nosie? Jego symboliczne znaczenie wiąże się ze statusem cywilnym, majątkowym oraz zwyczajami religijnymi i przywiązaniem do tradycji. Wśród wyznawców hinduizmu ta efektowna ozdoba sygnalizuje, że kobieta jest mężatką, natomiast wśród osób praktykujących ajurwedę – rozwój duchowy oraz troskę o zdrowie fizyczne[1]. Aktualnie kolczyk do nosa łączy się przede wszystkim z modą i trendami oraz chęcią wyróżnienia się pośród rówieśników i znajomych.

Kolczyk w nosie – rodzaje przekłuć i biżuterii

Kolczyki w nosie można podzielić ze względu na umiejscowienie przekłucia oraz rodzaju biżuterii. Do najpopularniejszych ozdób twarzy należą nostrile (w prawym lub lewym nozdrzu) oraz septumy (w dolnej części przegrody nosowej). W zależności od miejsca piercingu, ich posiadacze mogą nosić:

  • kółeczka – do tej grupy należą popularne clickery, ale też modele z odginanym zamknięciem;
  • kolczyki „pigmeje” – składające się ze sztyftu oraz zawiniętej lub odgiętej o 90° końcówką;
  • labrety – krótkie pręty zakończone płaską lub okrągłą stopką oraz ozdobną nakrętką.

Chcesz rozpocząć swoją przygodę z piercingiem, jednak nie wiesz, gdzie szukać kolczyków do nosa? Sprawdź ofertę sklepu internetowego TOUS i postaw na stylowe ozdoby do ciała: https://www.tous.com/pl-pl/bizuteria/piercings/c/4433

Kolczyk w nosie – komu pasuje i ile trwa jego gojenie?

Zastanawiasz się, komu pasuje kolczyk w nosie? Otóż… nie ma na to uniwersalnej odpowiedzi. Zarówno nostrile, jak i septumy doskonale wpisują się w stylistykę osób lubiących stroje smart casualowe, ale też miłośników stylu grunge czy eGirl. Kółeczka, labrety i inne ozdoby nosa sprawdzą się u posiadaczy zdecydowanych rysów twarzy, ale też kobiet i mężczyzn o delikatnej urodzie.

Kolczyki w nosie goją się średnio od 2 do 4 miesięcy – przez ten czas nie należy wyjmować ani bawić się ozdobą. Wszelkie zabrudzenia oraz zadraśnięcia mogą spowodować bolesne stany zapalne, a także doprowadzić do zrośnięcia się kanału przekłucia. Jeżeli chcesz uniknąć powikłań związanych z nostrilem lub septumem, stosuj się do zaleceń piercera, czyli osoby, która na co dzień zajmuje się wykonywaniem kolczyków w różnych częściach ciała.

Pamiętaj:

Jeżeli marzysz o kolczyku w nosie, zrezygnuj z usług kosmetyczek – znajdź w swojej okolicy studio piercingu, w którym wykwalifikowany pracownik zatroszczy się o odpowiednie umiejscowienie ozdoby, ale także poinstruuje Cię, jak należy dbać o przekłucie.

Jaki rozmiar kolczyka do nosa?

Po wykonaniu przekłucia i wygojeniu kanału nadchodzi czas na… zakup nowych błyskotek! Jednak jaki rozmiar kolczyka do nosa będzie najlepszy? Wszystko zależy od Twojej fizjonomii – wielkość biżuterii należy dostosować do umiejscowienia ozdoby oraz rodzaju piercingu. Przykładowo poszukując idealnego kółeczka, należy zapoznać się z jego średnicą i grubością, a w przypadku labreta – długością. Jeżeli będziesz mieć problemy z dobraniem odpowiedniej biżuterii do nosa, poproś o konsultację u doświadczonego piercera.

Z pomocą kolczyków nie tylko podkreślisz zastosowaną stylizację – to idealny sposób na wyrażenie swojego charakteru. Jeżeli zależy Ci na oryginalnych ozdobach do przekłuć typu nostril lub septum, postaw na kolekcję sklepu TOUS. Dzięki nim poczujesz się wyjątkowo i z klasą! Sprawdź ofertę tous.pl i wyraź siebie z pomocą wyjątkowej biżuterii.

[1] https://symbolsage.com/symbolism-of-nose-rings/