Początek października przyniósł nam piękną złotą jesień, którą możemy cieszyć oczy i inne zmysły. Jednak nie utrzyma się ona przez długi czas, a po niej nadejdą chłodne i mokre jesienno-zimowe dni. Poza tym, dni te będą coraz krótsze i już po południu na zewnątrz będzie ciemno i nieprzyjemnie. Przy takiej atmosferze nietrudno o chandrę, warto więc wiedzieć jak sobie z nią radzić i nie tracić dobrego nastroju. Przyjrzyjmy się kilku podstawowym możliwościom. Są to proste czynności i sposoby, o które będzie w stanie zadbać każdy z nas.

Przepis na dobry nastrój

Dobry nastrój jest u nas wywołany zazwyczaj przyjemnymi przeżyciami, które powodują, że organizm produkuje endorfiny, czyli tak zwany hormon szczęścia. Latem mamy ich pod dostatkiem, gdyż już sama pogoda wywołuje uśmiech na twarzy, szczególnie kiedy czujemy na niej promienie słoneczne. Podczas chłodniejszych pór roku nie jest to jednak tak łatwe zadanie. Zgodzimy się zapewne, że czujemy się dużo lepiej w zimowe, czy jesienne dni, kiedy na niebie pojawia się słońce. Kiedy jednak go brak, możemy w inny sposób poprawić sobie nastrój. Możemy pozytywnie wpłynąć na swoje uczucia, jeśli zastosujemy jedną z rzeczy którą lubimy. Może to być wybrana czynność, przysmak, napój, czy też jeszcze coś innego, co będzie pozytywnie oddziaływało na nasze zmysły. Poniżej wymieniamy kilka sprawdzonych metod na poprawę nastroju.

Zestaw zapewniający dobry humor

Dla niejednej osoby swego rodzaju zestawem zapewniającym dobry humor będzie po prostu ulubiona potrawa, czy też napój, na przykład kawa dyniowa idealna jesienią. Do tego warto dodać dobry film lub książkę, zaszyć się pod kocem i w ten sposób spędzić wieczór, czy nawet cały dzień, jeśli czujemy że jest nam to potrzebne. Dla innych z kolei takim zestawem ratującym dobry nastrój może być zabranie ze sobą ulubionego napoju w termos i wybranie się na przechadzkę po lesie, nad jezioro, czy w jeszcze inne miejsce. Wiele osób nie dostrzega uroków takich miejsc w chłodniejsze miesiące, a to właśnie wtedy można dostrzec ich inne, równie piękne oblicze. Dobrym kompanem takich wycieczek będzie nasz pies, zabawa z którym również wpłynie pozytywnie na nasze samopoczucie. Całkiem możliwe, że będziemy jedynymi lub jednymi z niewielu, którzy wybrali to miejsca na spacer, będziemy więc mogli w ciszy i spokoju cieszyć się pięknem miejsc obleganych latem.

dobry nastrój

Muzyka na dobry nastrój

Badania dowodzą, że muzyka może mieć bardzo duży wpływ na nasze zdrowie psychiczne, a przynajmniej na poprawę, czy pogorszenie nastroju. Jeżeli chcemy osiągnąć ten pierwszy cel, warto wybierać żywe piosenki, które zachęcą do tańca, czy po prostu nastroją nas pozytywnie. Z drugiej strony, ciekawym wyborem może okazać się również muzyka relaksacyjna, która pomoże nam pozbyć się negatywnych emocji, czy myśli. W niektórych przypadkach dobrym wyborem będzie także muzyka klasyczna, jednak nie każdemu poprawi ona nastrój. Muzyka może w szczególny sposób pomóc osobom o wyczulonym słuchu muzycznym, jednak ta dobrze dobrana może wpłynąć pozytywnie na nastrój każdego z nas.

Zioła na dobry nastrój

Okazuje się, że pomocą w utrzymaniu lub przywróceniu pozytywnego nastroju i nastawienia do życia mogą być również zioła. Wiele firm, sprzedaje mieszanki ziół lub specjalnie przygotowane tabletki ziołowe, które mają takie właśnie działanie. Mają one na celu wpłynąć pozytywnie na nasz nastrój i pomóc nam się zrelaksować i pozbyć negatywnych emocji. Aby uzyskać zauważalne efekty należy stosować zioła, czy też wszelkie inne produkty naturalne przez okres około trzech miesięcy. Jeżeli więc wiemy, że jesienią lub zimą zazwyczaj dopada nas chandra, najlepiej będzie zacząć przyjmowanie ziół lub tabletek ziołowych już teraz. Poza tym, istnieje wiele innych naturalnych składników, które są bardzo dobrymi antydepresantami. Jednym z nich jest na przykład czekolada.

dobry humor

Dobry nastrój to też jedzenie!

Chyba każdy z nas słyszał znane powiedzenie: „Przez żołądek do serca”. Dotyczy ono zazwyczaj relacji damsko-męskich, jednak równie dobrze można je zastosować w przypadku jednej osoby. Ulubiony posiłek, czy specjalnie przygotowana, nawet przez nas samych, potrawa może bardzo pozytywnie wpłynąć na nasz nastrój. Jedzenie jest jedną z przyjemności, którą możemy zapewnić naszemu organizmowi w zasadzie na co dzień. Zimą może to być na przykład gorąca czekolada z piankami i bitą śmietaną, czy też z ulubionymi dodatkami i przyprawami. Do tego ciasto korzenne, czy inny ulubiony wypiek. Popołudnie spędzone w towarzystwie takich przysmaków gwarantuje natychmiastową poprawę humoru.

Ćwiczenia na dobry nastrój

Nie da się przecenić wagi sportu w naszym życiu. To właśnie dobrze dobrane ćwiczenia, czy też trening, który jest naszym ulubionym, może znacznie podnieść nasz nastrój. Dobrym pomysłem będzie również przebieżka po lesie, czy też po innym miejscu, które pozwoli nam się wyciszyć z dala od hałasów miejskich. Później natomiast dobrze jest pamiętać także o wystarczającej ilości snu oraz odpoczynku dla organizmu. Obie te rzeczy również mogą w znaczący sposób przyczynić się do poprawy naszego nastroju nawet w najbardziej ponure dni.