Ciąża i karmienie piersią to czas wielu wyrzeczeń, które muszą podejmować mamy. Po 9 miesiącach ograniczeń często trudno jest nadal rezygnować ze wszystkiego co wcześniej było dla nas całkiem normalne.

Wiele kobiet, które po ciąży palą papierosy automatycznie rezygnują z tego powodu z karmienia piersią. Poznaj fakty i mity na ten temat, i podejmij odpowiedzialną, przemyślaną decyzję dotyczącą odżywiania Twojego dziecka.

  • Fakt – nikotyna wpływa niekorzystnie na wytwarzanie pokarmu przez gruczoły mleczne i temu nie da się zaprzeczyć. Papierosy to używka, która z pewnością nie wnosi nic pozytywnego. W piersiach matek palących nałogowo wytwarzane jest mniej pokarmu a laktacja może szybciej wygasać.
  • Fakt – najlepszym rozwiązaniem zarówno dla organizmu matki jak i dziecka jest całkowita rezygnacja spalania papierosów w okresie karmienia piersią.
  • Fakt – narażenie dziecka na długotrwały i intensywny kontakt z nikotyną może powodować różnego rodzaju zaburzenia i schorzenia.
  • Mit – jeśli zdarza Ci się zapalić papierosa powinnaś całkowicie zrezygnować z karmienia piersią.
  • Mit – mleko matki palącej jest dla dziecka zupełnie bezwartościowe a wręcz szkodliwe.

Pamiętaj, że paląc okazjonalnie wcale nie powinnaś od razu rezygnować całkowicie z karmienia piersią ponieważ naturalny pokarmu jest najlepszy i najzdrowszy dla Twojego dziecka. Dodatkowo warto wiedzieć że po 12 godzinach od zapalenia papierosa w mleku nie ma już nawet śladu żadnych substancji toksycznych. Jeśli nie jesteś w stanie powstrzymać się od palenia w okresie karmienia to pamiętaj, żeby starać się jak najbardziej ograniczyć ilość wypalanych papierosów i nigdy nie robić tego bezpośrednio przed karmieniem dziecka.

Warto również unikać przebywania w towarzystwie osób palących. Jeśli zdarza Ci się zapalić jedynie okazjonalnie na przykład na imprezie rodzinnej, czy na urodzinach koleżanki to dobrym sposobem będzie wcześniejsze ściągnięcie pokarmu i pozostawienie dla dziecka tej „czystej” wersji na czas zanim Twoje ciało nie pozbędzie się szkodliwych substancji z organizmu.