Opalanie się i kąpiele słoneczne wzbudzają wiele emocji, a czasami nawet kontrowersji. Dla jednych jest to idealna metoda, aby skóra nabrała pięknego złocistego koloru, inni ostrzegają, że to prosta droga do wielu chorób skóry. Gdzieś pośrodku tych stwierdzeń znajduje się wiele osób, które z jednej strony chcą wyglądać pięknie, z drugiej zaś nie chcą narażać swojego zdrowia. Zastanówmy się więc co możemy zrobić, aby nasza skóra pięknie wyglądała, a zarazem zachowała zdrowie.

Kiedy się opalać

Jeżeli decydujemy się na standardową metodę opalania, a więc leżenie na plaży w pełnym słońcu, warto pamiętać o kilku czynnikach. Jednym z nich jest pora dnia. Najsilniejsze, a zarazem najbardziej szkodliwe dla naszej skóry słońce jest w godzinach od 11 do 15. W tym czasie warto unikać przebywania na słońcu. Jeżeli chcemy wybrać się na plażę, lepiej będzie to zrobić w godzinach porannych lub późniejszym popołudniem. Jeśli zaś chcemy spędzić na plaży cały dzień, warto zabrać ze sobą parasol lub wypożyczyć go już na plaży. Będzie to dobra ochrona przed promieniami słonecznymi.

Jak się opalać

Kolejny czynnik to sposób opalania się. Na początek, warto zainwestować w kremy z filtrem, które chociaż częściowo uchronią naszą skórę przed promieniowaniem słonecznym. Im wyższy filtr, tym lepsza ochrona. Jeśli jednak chcemy nabrać nieco koloru, możemy wybrać średni filtr, który zapewni nam obie te korzyści. Nasmarować skórę kremem warto jeszcze przed wyjściem z domu, tak aby zdążył się on odpowiednio wchłonąć. Jeśli zauważymy taką potrzebę warto powtórzyć tę czynność już na plaży. Kiedy nasza skóra jest już chroniona warto pomyśleć o innych aspektach. Na promieniowanie słoneczne bardzo narażona jest nasza głowa, należy więc przy każdym wyjściu na słońce zapewnić jej ochronę. W tym celu idealnie sprawdzi się kapelusz lub czapka z daszkiem, w zależności od naszych upodobań i stylizacji.