Świat, w którym żyjemy uczy nas oceniać wszystko na podstawie tego jak wygląda. Często właśnie w taki sposób postrzegamy otaczających nas ludzi – ten jest przystojny, czy ta jest ładna, za to tamten czy tamta nie grzeszy urodą. Chyba każdemu z nas zdarzyło się tak pomyśleć niezliczoną ilość razy. Niestety, media kreują obraz idealnego ciała i wyglądu, który nie zawsze pozytywnie wpływa na nas samych jeśli nie pasujemy do ram tego ideału, ale także na nasze postrzeganie innych osób. Nieraz w mediach społecznościowych możemy znaleźć bezpośrednie sformułowania sugerujące, że jeśli ktoś nie odpowiada danym kanonom piękna to jest bezwartościowy i nie zasługuje na uwagę. Dlaczego tak się dzieje i jak można walczyć z takim nastawieniem?

Kanony piękna

Co ciekawe, kanony piękna zmieniały się na przestrzeni epok i to co teraz jest uważane za piękne wcale takim nie było w poprzednich epokach. Na przestrzeni lat po kolei uważano za piękne chociażby kobiety bardzo szczupłe, szczupłe, nieco grubsze i bardziej krągłe. Każda figura ma bowiem w sobie coś co przyciąga niejednego, z drugiej zaś strony nie można oceniać człowieka jedynie na podstawie tego jak wygląda. Każdy z nas bowiem oprócz wyglądu zewnętrznego ma w sobie coś, czego na pierwszy rzut oka nie da się zauważyć. Wynika to z charakteru danej osoby, a może objawiać się pewnym błyskiem w oku, czy określonym sposobem zachowania.

Jak nie dać się stereotypom

Jeśli chcemy walczyć ze stereotypowym patrzeniem na osoby, które odbiegają od ogólnie przyjętych norm ideału, musimy zacząć od siebie. Warto uczciwie zastanowić się czy sami nie patrzymy na kogoś mniej przychylnie lub nie traktujemy go gorzej jedynie dlatego, że nie wygląda idealnie. Może się zdarzyć, że faktycznie tak postępowaliśmy nawet nie zdając sobie sprawy. Praca nad sobą, swoim spojrzeniem i nastawieniem może być naprawdę trudna. Nie ułatwia jej fakt, że powszechnie widzimy określone kanony piękna i tak zwane ideały, które chcąc nie chcąc mają na nas spory wpływ.