Choroby psychiczne to ciągle jeszcze w pewnej mierze temat tabu, przynajmniej w Polsce. Osoby nimi dotknięte nie mają lekkiego życia, gdyż spotykają się często z kpinami i wyśmiewaniem. System pomocy zdrowotnej takim osobom również nie funkcjonuje w Polsce zbyt dobrze i pozostawia wiele do życzenia. W ostatnich latach ukazało się sporo materiałów, które pokazują w dość negatywnym świetle sposób działania oraz metody stosowane w szpitalach psychiatrycznych. Okazuje się, że placówki takie często nie zapewniają odpowiedniej opieki, a czasami, w skrajnych wypadkach, mogą nawet zaszkodzić. Jak więc pomóc osobom dotkniętym chorobami psychicznymi?

Osoby chore psychicznie

Na początek musimy uświadomić sobie, że choroba psychiczna, jak każda inna, potrzebuje leczenia i poświęcenia jej uwagi. Z drugiej strony, nie możemy też przeoczyć faktu, że osoby, które borykają się z takimi zaburzeniami, żyją pośród nas. Być może razem pracujemy, uczymy się, czy spędzamy czas wolny nawet nie zdając sobie z tego sprawy. W wielu przypadkach wcale nie jest tak, że osoba, która boryka się z chorobą psychiczną w ogóle nie może samodzielnie funkcjonować. Często są to jedynie epizody chorobowe, czasem krótsze, a czasem dłuższe. Jest tak między innymi w chorobie dwubiegunowej, czy w przypadku osoby z osobowością borderline. Niektóre z nich otwarcie mówią o swojej chorobie, inne wolą się do niej nie przyznawać. Jeśli jednak znamy taką osobę, jak się zachować, aby dobrze się czuła w naszym towarzystwie?

Jak pomagać osobom chorym psychicznie

Dużą pomocą będzie już samo nasze nastawienie. Przede wszystkim należy unikać plotkowania o takiej osobie, czy też wypowiadania się negatywnie na jej temat. Osoby takie są zazwyczaj bardzo wrażliwe na to w jaki sposób się do nich odnosimy i bardzo łatwo wyczują brak szczerości z naszej strony, czy też dwulicowość. Dlatego starajmy się zawsze być otwarci i zachowywać się tak jak w towarzystwie każdego innego człowieka. Co ciekawe, wielu znajomych osób z zaburzeniami osobowości, czy też innymi dolegliwościami, zauważa, że zachowują się one normalniej niż niejedna zdrowa osoba. To też powinno dać nam do myślenia. Jeśli więc znasz osobę chorą psychicznie, nie wykluczaj jej ze swojego grona tylko ze względu na chorobę, która objawia się jedynie od czasu do czasu.