W obecnej dobie postępu technologicznego i ogólnej dostępności różnorodnych informacji, możemy się zetknąć z różnymi treściami. Niektóre z nich mogą być neutralne, inne zaś bardzo szkodliwe. Jednym z przykładów szkodliwych informacji są te, które zawierają w sobie przekaz, że każdy musi być szczupły jeśli chce coś znaczyć w tym świecie. Informacja taka dociera do osób już w najmłodszym wieku, co może wywoływać w nich stres, a w rezultacie prowadzić do zaburzeń odżywiania. Dotyczy to szczególnie dziewczyn oraz młodych kobiet, które są podatne na takie sugestie.

Problemy z odżywianiem

Do najbardziej popularnych problemów z odżywianiem należą anoreksja i bulimia. Pierwsze zaburzenie polega na tym, że osoba nie je prawie nic doprowadzając swój organizm do skrajnego wyczerpania. Postępuje tak, gdyż chce wyglądać jak najchudziej, co w rezultacie wcale nie wygląda dobrze. Drugie zaburzenie, bulimia, polega na jedzeniu dużych ilości pokarmów, a następnie wymiotowaniu, aby zjedzone kalorie nie zatrzymywały się w organizmie. Oba zaburzenia są bardzo groźne i mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a w skrajnych wypadkach nawet do śmierci. Jak poważny jest to problem podkreśla fakt, że dotyczy on nie tylko nastolatek ale również dużo młodszych dziewczynek, nawet w wieku 8-9 lat.

Jak walczyć z zaburzeniami odżywiania

Walka z zaburzeniami odżywiania nie jest łatwa. Szczególnie trudną jest ją stoczyć samodzielnie, dlatego też najlepiej jest skorzystać z pomocy specjalistów. Niestety, dziedzina ta nie jest jeszcze bardzo rozwinięta w Polsce, jednak możemy już uzyskać pewne efekty z leczenia. Powstaje wiele fundacji i organizacji, które oferują pomoc charytatywną. Z drugiej strony, istnieją także specjalne ośrodki i kliniki, które mają za zadanie właśnie walkę z zaburzeniami. Program ich działania jest stale dopracowywany tak, aby zapewnić pacjentom jak najwyższą jakość leczenia. Bardzo ważne jest również wsparcie najbliższej rodziny, która może być bardzo dużą pomocą w radzeniu sobie z zaburzeniami odżywiania.