Wielu z nas aby zrzucić niechciane kilogramy postanawia przejść na dietę. Jedni decydują się na diety bardziej restrykcyjne, inni natomiast stawiają jedynie na pewne zmiany w dotychczasowym sposobie żywienia. Tak czy inaczej wielu zastanawia się jaka dieta odchudzająca będzie najskuteczniejsza, a także czy będą w stanie na niej wytrwać.

Najskuteczniejsza dieta odchudzająca

W Internecie pojawia się wiele reklam różnego rodzaju diet, które zdają się niemal krzyczeć:

„To ja jestem najskuteczniejsza!”

Jeśli próbowaliśmy jednej lub kilku z nich, zapewne zdajemy sobie sprawę, że reklamy takie nie są do końca prawdziwe. Nie ulega wątpliwości, że prawie każda dieta może pozytywnie wpłynąć na nasz organizm i pozwolić zrzucić kilka, kilkanaście, czy nawet kilkadziesiąt kilogramów. Z drugiej strony, trzeba pamiętać, że każdy organizm jest inny i to, co dla jednego będzie dietą idealną, dla innej osoby może nie być wcale tak skuteczne. Dlatego też nie da się powiedzieć, że jedna określona dieta to ta najlepsza. Najskuteczniejsza dieta to taka, która będzie ściśle dostosowana do naszego organizmu, a to możemy osiągnąć jedynie korzystając z pomocy dietetyka. Z drugiej strony, nic nie stoi na przeszkodzie byśmy wypróbowali jedną z wielu diet na odchudzanie i sami przekonali się czy są skuteczne w naszym przypadku.

Dieta ketogeniczna

Jedną z najpopularniejszych diet na odchudzanie jest dieta ketogeniczna, zwana też dietą keto. Polega ona na tym, że podstawą posiłków są tłuszcze. Co ciekawe, jest to odwrotność piramidy żywieniowej, która zakłada, że podstawą powinny być węglowodany, szczególnie te zawarte w produktach zbożowych. Tłuszcze znajdują się w piramidzie żywieniowej na samej górze, a więc powinny być spożywane w niewielkich ilościach. Tymczasem odchudzająca dieta ketogeniczna wprowadza dokładnie odwrotne założenia. Wiąże się to z faktem, który wysnuto na podstawie wieloletnich badań. Okazuje się, że duża podaż tłuszczu do organizmu nie powoduje wcale przyrostu tkanki tłuszczowej, a wręcz przeciwnie. Przyczynia się ona do redukcji tłuszczu, wpływając na określone procesy metaboliczne w organizmie. Głównymi produktami polecanymi podczas tego rodzaju diety odchudzającej są tłuste ryby i mięsa, orzechy, śmietana, awokado oraz zdrowe, to znaczy tłoczone na zimno, oleje. Jako wady diety ketogenicznej wymienia się między innymi fakt, że nie dostarcza ona organizmowi odpowiedniej ilości witamin, a w niektórych przypadkach może prowadzić do niebezpiecznego zjawiska jakim jest kwasica ketonowa.

Dieta na odchudzanie

Dieta paleo

Dieta paleo, nazywana też dietą peleolityczną, jest jedną z najbardziej popularnych diet odchudzających w ostatnich latach. Co ciekawe, jej założenia są bardzo proste i opierają się na… historii! Naukowcy doszli do wniosku, że nasi praprzodkowie nie chorowali na powszechne dzisiaj choroby cywilizacyjne, a działo się tak z powodu zupełnie innego sposobu odżywiania. W czasach kiedy jeszcze przetworzona żywność nie była znana, a więc w dalekiej prehistorii dieta opierała się jedynie na tym co udało się upolować, czy zebrać. Było to więc głównie mięso, ryby oraz owoce i warzywa. Takie też są założenia diety paleo – pozwala ona na spożywanie jedynie produktów nieprzetworzonych o wysokiej zawartości białka. W praktyce oznacza to, że dozwolone są produkty takie jak mięso, ryby, jajka, czy owoce morza. Węglowodany są dozwolone w postaci owoców i warzyw, można spożywać również orzechy, z wyjątkiem orzeszków ziemnych. Należy natomiast wykluczyć z diety wszelkie produkty przetworzone, produkty mleczne i zbożowe, a także warzywa, które zawierają duże ilości skrobi, jak na przykład ziemniaki.

Dieta dash

Co prawda dieta dash (skrót od angielskiego Dietary Approaches to Stop Hypertension) nie jest typową dietą odchudzającą, jednak ze względu na swoje dobroczynne działanie warto wziąć ją pod uwagę. Głównym wskazaniem do jej zastosowania są, jak sama nazwa wskazuje, problemy układu krążenia. Jeśli jednak chcemy zadbać o ogólne zdrowie naszego organizmu również możemy pokusić się o zastosowanie tej właśnie diety. Schudnięcie jest tutaj niejako efektem ubocznym, a sama dieta nie gwarantuje zrzucenia dużej ilości kilogramów w krótkim czasie. Jeśli chodzi o ogólne założenia diety dash, to przede wszystkim wyklucza ona spożywanie produktów wysoko przetworzonych. Ważna jest tutaj również regularność oraz nie za duże porcje. Zazwyczaj są to trzy posiłki główne oraz do czterech przekąsek w ciągu całego dnia, przy czym największy udział procentowy mają produkty pełnoziarniste, a zaraz potem owoce i warzywa.

Dieta odchudzająca

Dieta Ducan

Dieta Ducan, czy też w polskiej wersji dieta Dukana, jest redukcyjną dietą odchudzającą, która opiera się na dostarczaniu organizmowi dużej ilości białka. Jednym z ważniejszych założeń tej diety jest obniżenie kaloryczności posiłków poprzez zmniejszenie ilości węglowodanów oraz tłuszczów. Trzeba przy tym zauważyć, że dzięki redukcji kalorii, dieta Dukana jest jedną z najskuteczniejszych diet na odchudzanie, mimo że istnieje wokół niej niemało kontrowersji. Osoby, które zdecydowały się na tę dietę zauważają, że daje ona możliwość schudnięcia nawet 10 kg miesięcznie, przy czym nie trzeba przez ten czas głodować. Wręcz przeciwnie – uczucie głodu nie pojawia się ani na moment jeżeli dobrze rozplanuje się wszystkie posiłki. Jednym z najważniejszych założeń diety jest właśnie fakt, że nie możemy w niej dopuścić do silnego głodu, a więc jemy kiedy tylko mamy na to ochotę. Bardzo istotne jest również picie przynajmniej 1,5 litra wody dziennie oraz ograniczenie używania soli. Odchudzająca dieta Ducan ma 3 fazy i aby osiągnąć najlepsze rezultaty trzeba przejść przez wszystkie 3 etapy.